PW8001-15 - HIOKI POWER ANALYZER - Motor analysis, D/A output, optical link interface
Pre-Order PW8001-15 - HIOKI POWER ANALYZER - 	Motor analysis, D/A output, optical link interface
Brand: HIOKI
Product Code: PW8001-15
Availability: Pre-Order
CAD 25,128.60
Qty: Add to Cart
Upcoming industry challenges are anticipated with the ability to measure even large currents at voltages up to 1500 V, 15 MS/s sampling rate and multi-channel measurement target applications using SiC/GaN semiconductors from automobile electrification, smart grids and reactors to renewable energy supply sources.
Key Features
• World-class measurement accuracy: Basic accuracy ±0.03%, DC accuracy ±0.05%, 50 kHz accuracy 0.2% (*1)
• Accurate capture of power fluctuations caused by high-speed switching: Sampling performance 18-bit, 15 MHz, Noise Resistance (CMRR) 110 dB, 100 kHz (*1)
• Up to 8 power channels optimizing your measurement: 8-channel power measurement
• Simultaneous analysis of 4 motors: 4-motor/2-motor simultaneous analysis function
• Integration of measurement data into CAN networks: CAN or CAN FD output function
• Intuitive and Quantitative Insights with Power Spectrum Analysis (PSA) function
• Safe evaluation of increasingly high-voltage solar inverters: 1500 V DC CAT II / 1000 V DC CAT III (*3)
• Earning Japan Calibration Service System (JCSS) Certification for DC Power Measurement. (*4)
Basic specifications
Measurement lines 1-phase-2-wire, 1-phase-3-wire, 3-phase-3-wire, 3-phase-4-wire
No. of PW8001 input units Max. 8 units (mix and match)
Type of input unit U7001 2.5 MS/s INPUT UNIT
U7005 15 MS/s INPUT UNIT
Measurement frequency band U7001: DC, 0.1 Hz to 1 MHz
U7005: DC, 0.1 Hz to 5 MHz