PQ3198/6000 (Rental) - HIOKI Power Quality Analyzer (6000A Kit)
Brand: HIOKI
Product Code: PQ3198/6000 KIT (Rental)
Availability: In Stock
CAD 680.00
Qty: Add to Cart
Kit includes:
  1. PQ3198 - HIOKI Power Quality Analyzer
  2. 4 x CT7045 clamp-on probes (6000A)
  3. 3 x L1021-02
  4. 4 x 9804-01
  5. 4 x 9804-02
  6. Z4003 - 8GB SD Memory card
  7. C1009 - Caring Hard Case
Key Features.
  • Measure up to 6000 A AC
  • Quick Set: Easy-to-understand on-screen guide for measurement procedures
  • Bundled PQ ONE application software makes it easy to create reports
  • Record waveforms for up to 1 second before and 10 seconds after an anomaly occurs
  • Directly supply power to connected current sensors
  • Broadband voltage range lets you measure even high-order harmonic (supraharmonic) components of up to 80 kHz
  • Maximum 6000 V peak transient voltage up to 700 kHz
  • Two systems of power measurement and efficiency calculation for (ch 1, ch 2, ch 3) and ch 4
  • IEEE 519 Compliance harmonics measurement
  • Optional GPS BOX for synchronizing multiple devices
Voltage ranges Voltage measurement: 600.00 V rms
Transient measurement 6.0000 kV peak
Current ranges 500.00 mA to 5.0000 kA AC (depends on current sensor in use)
Power ranges 300.00 W to 3.0000 MW (determined automatically based on voltage and current range in use)
Basic accuracy Voltage: ±0.1% of nominal voltage
Current: ±0.1 % rdg. ±0.1 % f.s. + current sensor accuracy
Active power: ±0.2 % rdg. ±0.1 % f.s. + current sensor accuracy
Measurement items 1. Transient voltage : 2 MHz sampling
2. Frequency cycle : Calculated as one cycle, 40 to 70 Hz
3. Voltage (1/2) RMS: one cycle calculation refreshed every half cycle
Current (1/2) RMS: half-cycle calculation
4. Voltage swell, Voltage dips, Voltage interruption
5. Inrush current
6. Voltage waveform comparison
7. Instantaneous flicker value: As per IEC61000-4-15
8. 200 ms frequency: Calculated as 10 or 12 cycles,40 to 70 Hz
9. 10 sec frequency: Calculated as the whole-cycle time during the specified 10 s period, 40 to 70 Hz
10. Voltage waveform peak, Current waveform peak
12. High-order harmonic component (voltage/ current): 2 kHz to 80 kHz
13. Harmonic/ Harmonic phase angle (voltage/ current), Harmonic power: 0th to 50 th orders
14. Harmonic voltage-current phase angle: 1th to 50 th orders
15. Total harmonic distortion factor (voltage/ current)
16. Inter harmonic (voltage/ current): 0.5 th to 49.5 th order
17. K Factor (multiplication factor)
18. IEC Flicker, Δ V10 Flicker
Record Repeated ON: 1 year, Maximum recording event: 9999 × 366 days (up to 9999 events per day)
Repeated off: 35 days, maximum recording event: 9999 events
Display 6.5-inch TFT color LCD (640 × 480 dots)
Power supply AC adapter Z1002 (100 V to 240 V AC, 50/60 Hz, rated current 1.7 A), Battery Pack Z1003 (Continuous use: 180 minutes, Charging time: Max. 5 hr 30 m with AC adapter)
Dimensions and mass 300 mm (11.81 in)W × 211 mm (8.31 in)H × 68 mm (2.68 in)D, 2.6 kg (91.7 oz) (including Battery Pack Z1003)