PW8001-15 - HIOKI POWER ANALYZER - Motor analysis, D/A output, optical link interface
Pre-Order PW8001-15 - HIOKI POWER ANALYZER - 	Motor analysis, D/A output, optical link interface
Brand: HIOKI
Product Code: PW8001-15
Availability: Pre-Order
CAD 25,128.60
Qty: Add to Cart
Upcoming industry challenges are anticipated with the ability to measure even large currents at voltages up to 1500 V, 15 MS/s sampling rate and multi-channel measurement target applications using SiC/GaN semiconductors from automobile electrification, smart grids and reactors to renewable energy supply sources.
Key Features
• World-class measurement accuracy: Basic accuracy ±0.03%, DC accuracy ±0.05%, 50 kHz accuracy 0.2% (*1)
• Accurate capture of power fluctuations caused by high-speed switching: Sampling performance 18-bit, 15 MHz, Noise Resistance (CMRR) 110 dB, 100 kHz (*1)
• Up to 8 power channels optimizing your measurement: 8-channel power measurement
• Simultaneous analysis of 4 motors: 4-motor/2-motor simultaneous analysis function
• Integration of measurement data into CAN networks: CAN or CAN FD output function
• Intuitive and Quantitative Insights with Power Spectrum Analysis (PSA) function
• Safe evaluation of increasingly high-voltage solar inverters: 1500 V DC CAT II / 1000 V DC CAT III (*3)
• Earning Japan Calibration Service System (JCSS) Certification for DC Power Measurement. (*4)
Basic specifications
Measurement lines 1-phase-2-wire, 1-phase-3-wire, 3-phase-3-wire, 3-phase-4-wire
No. of PW8001 input units Max. 8 units (mix and match)
Type of input unit U7001 2.5 MS/s INPUT UNIT
U7005 15 MS/s INPUT UNIT
Measurement frequency band U7001: DC, 0.1 Hz to 1 MHz
U7005: DC, 0.1 Hz to 5 MHz
Sampling U7001: 2.5 MHz, 16-bit
U7005: 15 MHz, 18-bit
Data update rate 1 ms, 10 ms, 50 ms, 200 ms
Accuracy for power (U7001) 50/60 Hz: 0.02% of reading + 0.05% of range
DC: 0.02% of reading + 0.05% of range
50 kHz : 0.4% of reading + 0.1% of range
Accuracy for power (U7005) 50/60 Hz : 0.01% of reading + 0.02% of range
DC : 0.02% + 0.03% of reading of range
50 kHz: 0.15% of reading + 0.05% of range
Measurement range Voltage: 6 V, 15 V, 30 V, 60 V, 150 V, 300 V, 600 V, 1500 V
Current: (Probe1) 40 mA to 2 kA, (Probe2) 100 mA to 50 kA
Probe 2: BNC I/F only for U7001)
- Harmonics measurement : (Wideband mode: Maximum analysis order 500th, IEC measurement mode)
- Motor analysis (option): voltage, torque, RPM, frequency, slip, motor power
- FFT analysis (Power spectrum analysis)
- Flicker measurement
IEC measurement mode When the measurement line has a frequency of 50 Hz or 60 Hz, the instrument can perform harmonic measurements according to IEC61000-4-7 and voltage fluctuation/flicker measurements according to IEC61000-4-15
IEC-compliant harmonic measurement Compliant with IEC 61000-4-7:2002
Analysis order: Harmonics: 0th to 200th orders, Inter-harmonic: 0.5th to 200.5th orders
IEC-compliant flicker measurement Compliant with IEC 61000-4-15:2010 Ed 2.0 Flickermeter Class F2
Synchronization measurement Optical link: Up to two units, 16 channels maximum
BNC Synchronization: Up to four units, 32 channels maximum
Power supply 100 V to 240 V AC, 50/60 Hz, 230 VA
Dimensions and mass Approx. 430 mm (16.93 in) W × 221 mm (8.70 in) H × 361mm (14.21 in) D, Approx. 14kg (493.84 oz)